İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Hıdırellez ile bahara merhaba, hıdırellez ne zaman?
Trendlerdeki Yazı

Hıdırellez ile bahara merhaba, hıdırellez ne zaman?

Hıdırellez ile bahara merhaba, hıdırellez ne zaman?

? ne zaman ? ? İşte hıdırellez ile bahara merhaba..

Hıdırellez, Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biri. Dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülen Hıdırellez’in Romanlardaki yansıması ise Kakava.

Büyük hazırlıklar yapılarak beklenen bu güne ozel Edirne’de, her yılın 5-6 Mayıs tarihlerinde iki ayrı mekanda Hıdrellez ve Kakava Festivali düzenleniyor.

Ekran Resmi 2018 05 03 14.44.26 - Hıdırellez ile bahara merhaba, hıdırellez ne zaman?

Festival kapsamında konser, yarışma, dans gösterileri Saraçlar Caddesi’nde, diğer etkinlikler ise Kırkpınar Güreşleri’nin de düzenlendiği Sarayiçi’nde gerçekleşiyor. Şenlikler baharı karşılamaya yonelik iki özel ritüelle başlıyor. Bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılması ve pilav ikramı 5 Mayıs’ta Sarayiçi’nde yapılırken, arınma ve doğanın uyanışını selamlama amaçlı “Bahara Giriş” ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat 06.00’da, Tunca Nehri kıyısında gerçekleştiriliyor.

?

Adım adım yaklaşan Hıdırellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Hıdırellez 2018 yılında 5 Mayıs Cumartesi akşamı başlayacak, 6 mayıs pazar ikindi ezanında bitecek.

Hıdırellez nasıl kutlanır ?

hidirellz - Hıdırellez ile bahara merhaba, hıdırellez ne zaman?

Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Bu gibi yerlere bu nedenle Hıdırlık denildiği de olur. Hıdrellez zamanı baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır. Hıdrellez gecesi ise Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdeleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar. Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap