1. Ana Sayfa
  2. Yurtiçi
  3. ANKARA’NIN TAŞINA BAK DEDİLER, BAKTIM!

ANKARA’NIN TAŞINA BAK DEDİLER, BAKTIM!

ANKARA’NIN TAŞINA BAK DEDİLER, BAKTIM!

ANKARA’YA NASIL GİDİLİR ?

Kahramanmaraş’dan erken saatlerde çıktım yola. Ben otobüs kullandım ama bir çok uçak firmasını da kullanabilirsiniz.
7 saat sonra Başkent, Ankara’daydım. AŞTİ yani Ankara Otobüs Garı’nın arka kapısından çıkınca gördüğünüz sıralı mini otobüsler sizi tüm mahallelere ücretsiz götürüyor. Mahalle isimleri tabelalarda yazıyor. Ücretsiz olduğundan emin olmayıp benim gibi sorarsanız size karşıdaki kocaman ücretsiz yazısını gösterirler 🙂  15 dakikada bir hareket ediyor otobüsler.   Ben bu otobüsleri kullanarak konaklayacağım yere ulaştım. Şehir içinde ise ben metro kullandım, bunu ilk kez deneyimledim. Gideceğiniz her yere en çabuk şekilde ulaşımınızı metro ile sağlayabilirsiniz.

 

ANKARA’DA NEREDE KALINIR ?

Ben arkadaşımda kaldım bu yüzden bu konuda pek bilgim yok fakat siz alternatif çözümlere internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

 

ANKARA’DA GÖRMEMİZ GEREKEN YERLER NERELERDİR ?

 

ulucanlar kogus1 - ANKARA’NIN TAŞINA BAK DEDİLER, BAKTIM!

Tüyleri Ürperten Ulucanlar !

İlk günümü beni en çok etkileyen, zamanın da oldukça hızlı ve güzel geçtiği Ulus’daki Ulucanlar cezaevinde ve Ankara kalesinde geçirdim.
Ulucanlar ceza evine 5 tl, öğrenci iseniz de 2 tl  vererek girebilirsiniz. İçeri girdiğinizde vücudunuzu buz kestiren duvarlar karşılıyor sizi. Bambaşka bir dünya , bambaşka bir psikoloji bana göre.
Ankara’nın görülmeden gidilmeyecek en mükemmel yerlerinden biri burası. Sizi başka bir dünyaya götürüyor ve orada yatmış insanların hikayelerini, çocukların babalarına yazdıkları mektuplarını okuyunca o duyguları içinizde yaşıyorsunuz. Bir mektubu da sizinle paylaşacağım.
IMG 20180207 124431 - ANKARA’NIN TAŞINA BAK DEDİLER, BAKTIM!

Ayrıca hücrelerden gelen “Gardiyan aç kapıyı, bak bana gardiyan , ne olur gel kurtar beni, su getir bir yudum. ” gibi sesler insanı ürpertmiyor da değil.
Girişten sonra Hilton koğuşu çıkıyor  karşınıza. İçerisi oldukça havasız ve rutubet kokuyor. Hilton’da hepimizce daha çok bilinen isimler, şairler, gazeteciler ve yazarların kaldığı yatakları görüyorsunuz. Bülent Ecevit, Necip Fazıl Kısakürek, Yusuf Arslan, Nazım Hikmet burada kalan isimlerden birkaçı. Sonra cezalarına göre iki kişilik  ve ayakları kelepçelenmiş insanların yattığı ışıksız tek kişilik hücreler çıkıyor karşınıza. Eğer dikkat ederseniz hücrelerin tavanları tabut üzeri şeklinde ve bunun insan psikolojisini oldukça etkilediğini düşünüyorum. 10 dakika içerisinde beni de çok etkiledi. Son olarak hayatın bittiği yere geliyorsunuz, çıkış kapısının yanındaki Dar Ağacı.

 

 

IMG 20180207 130803 - ANKARA’NIN TAŞINA BAK DEDİLER, BAKTIM!

Çekirdekleri Alın İstikamet Ankara Kalesi! 🙂

Ankara kalesinde yaklaşık 4 saatimi geçirdim ve zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamadım. Kaleye çıkarken biraz zorlanabilirsiniz , benim gibi talihsizlikler de yaşayabilirsiniz ama sonu güzel bitiyor. Aman derim, eğer almayacaksanız kale merdivenlerinde kolye bileklik satan teyzelere yakalanmayın. Çünkü yakaladığını bırakmıyorlar 🙂 Kalenin kapısında sizi minik elleriyle oynatan minik romanlar karşılıyor. Darbukaları ile güzel şov yapıyorlar. Ayrıca size: ‘Sana burayı İngilizce, Almanca, Rusça vs gezdireyim mi? Ben bütün dilleri biliyorum. ’ gibi şeyler diyorlar 🙂 Marketten bir şeyler alarak gönüllerini hoş edebilirsiniz, çok seviniyorlar. Kalenin içerisine girdiğinizde meyhane tarzı canlı müzik yapan sokak sanatçılarını görüyorsunuz. 3 saatimi onları izleyerek, şarkıları ile oynayarak geçirdim. Bence çok eğlenceliydi 🙂 Ayrıca çok güzel seyirlik bir alan orası. Manzarası da gayet güzel. Çekirdekleri alın, istikamet Ankara Kalesi 🙂

 

IMG 20180207 160331 - ANKARA’NIN TAŞINA BAK DEDİLER, BAKTIM!

Hamamönü

Hamamönü Altındağ’da bulunan yüzlerce fotoğraf çekilebileceğiniz güzellikteki evleri, konakları ile bir hayli hoşunuza gidebilir. Orada gezerken kendinizi 19. yüzyıldaymış gibi hissedebilirsiniz. Bir çok konak ve eskiden kalma mükemmel evleri var. Konakları görmeden dönmeyin derim. Ayrıca sokakları, sokak satıcıları ile çok dikkatinizi çekecek. Hediyelik çok güzel eşyalar da bulabilmeniz mümkün.

 

IMG 20180208 125924 - ANKARA’NIN TAŞINA BAK DEDİLER, BAKTIM!

Türkiye Güzelliklerinden Anıtkabir
Anıtkabir’de her adım ayrı bir güzellik. Mutlaka anlamlandırarak, okuyarak, öğrenerek gezin. Atatürk’ümüzün başarılarını ve oranın verdiği duyguları derinden hissedeceksiniz. Umarım askerlerin nöbet değişimine veya bir törene denk gelirsiniz, çok etkileyici bir ciddiyetleri var. Anıtkabir bu kadar kısa anlatılmaz tabi ki ama orayı gidip görmek lazım gerçekten anlamak için.

 

 

IMG 20180208 151614 e1522335069432 - ANKARA’NIN TAŞINA BAK DEDİLER, BAKTIM!

 

Ayrıca  Ankara’da 1.TBMM, 2. TBMM, Eymir gölü, Kızılay meydanı, Hacı Bayram, Atakule, Gençlik Parkı gibi gidebileceğiniz diğer güzel yerler de mevcut.

 

PhotoGrid 1522360822614 - ANKARA’NIN TAŞINA BAK DEDİLER, BAKTIM!

ANKARADA NE YENİR ?

Nefis Bir Kahvaltı Tabi ki Hamamönünde yenir
Kahvaltı için Hamamönünde bulunan Rize Mutfağını tercih etmenizi öneririm.Size özel odaları var. Odanın kapısını çaylarınızı da verip kapatıyorlar ve kimse sizi rahatsız edemiyor. Çok keyifli olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca mıhlaması ile mükemmel bir kahvaltı sunuyorlar size. Fiyat olarak da 50 tl vererek bu güzel tadları deneyebilirsiniz.

 

BENDEN SANA TAVSİYELER

Çingenelere Kafa Tutmayın, Ben Yaptım Siz Yapmayın 🙂
Cezaevinden sonra Ulus’da bulunan Ankara kalesine doğru giderken maalesef yolumu kaybederek çingene mahallesine girdim. Yine bambaşka insanlar ve değişik sokaklar karşıladı beni. Orada yaşadığım talihsizliğimi anlatmak istiyorum. Herkes değişik bakıyordu, çok tarzlarına uygun değildik.  Derken bir kadın ve adam ile karşılaştık, arkamızdan adam,  “Şunların giyinimine bak sanki fabrikaları var, salaklar.”  ve kadın, “Belki iş kadınlarıdır.” gibi cümleler kurarak bizi kışkırtmaya çalıştılar ve ben büyük bir hata yaparak onlara cevap verdim. Sonra tabi ki kaçacak yer aradım. Hatta birkaç kişi uyardı bizi, sakın çatmayın ve cevap vermeyin, burada gezmeyin diye de söylediler. Sanırım daha önce talihsizlikler yaşamışlar. Daha sonra ise önüme çıkan bir taksiye atlayarak kaçtım. Kesinlikle cevap vermeyin bunu yaşarsanız. Oranın kraliyeti onlarda.

Yorum Yap

Yorum Yap