İlginizi Çekebilir
1 EURO’YA SARAJEVO
  1. Ana Sayfa
  2. Yurtdışı
  3. FREN KOLUNU ÇEK! PRAG’DA DAĞ KIZAĞI

FREN KOLUNU ÇEK! PRAG’DA DAĞ KIZAĞI

FREN KOLUNU ÇEK! PRAG’DA DAĞ KIZAĞI

Günümüzde Avrupa’nın en tarihi şehirlerinden biri olan Prag’da yapabileceğiniz eğlenceli bir aktiviteden bahsedeceğim size. Dağ Kızağı!
Müzelerden müzelere koşarken, o kale senin bu köprü benim diyerek ellerde haritalarla etrafı gezerken aklınıza gelir miydi Dağ Kızağı yapmak?  Eğer fazladan bir öğleden sonranız varsa, bunu Bobova Draha’da değerlendirebilirsiniz.

 

fdae7659 2815 47cf 9add 01ad9d5b75d7 - FREN KOLUNU ÇEK! PRAG’DA DAĞ KIZAĞI


Badova Draha Seyahat Rehberi

Bobova Draha Nedir

Bobova Draha Prag’ın birazcık dışında olan bir dağ kızağıdır. Hem çocuklar hem de yetişkinler binebiliyor. Yaş sınırı var mı bilmiyorum ama küçük çocukların da aileleriyle bindiğini gördüm. Oturduğunuz kızağın ortasında bir el freni var ve hızınızı ayarlayabileceğiniz tek kol bu. Geri kalan her şey rüzgara ve demir platfroma kalıyor. Başta hızlı ve yüksek gelse de ilk binişinizden sonra bağımlılık yapacağını düşünüyorum.

Bobova Draha praha nasıl yapılır

Aşağıya ulaştığınızda kızak otomatik olarak bir asansör mekanizmasına giriyor. Sonra yavaş yavaş yukarı çekiliyorsunuz. Yani yerinizden kalkmadan başladığınız yere geri dönüyorsunuz. Dağ kızağından aşağı inmek normal bir hızda 2-3 dakika sürüyor. Ancak bu süreyi, kızağı  hızlandırarak kısaltabilirsiniz. Ayrıca Bobova Draha’da bir ip parkuru da mevcut.

 

IMG 9042 1024x1024 - FREN KOLUNU ÇEK! PRAG’DA DAĞ KIZAĞI

Bobova Draha ya Nasıl Gidilir

Bobova Draha’ya ulaşmak için metro kullanabilirsiniz. İneceğiniz metro durağının adı”Ceskomoravska” olacak. Biz ‘Mustek’ durağından binip 6 durak sonra ‘Ceskomoravska’ durağında indik. İndikten sonra yaklaşık 15 dakika yürümeniz hatta birazcık tırmanmanız gerekiyor. Metrodan iner inmez parka doğru yürüyün. Parkı geçtikten sonra bir patika yola çıkacaksınız. Buraya tırmanırken kızak seslerini ve insanları duymaya başlıyorsunuz. Yol biz gittiğimizde tenha değildi, bir çok insan gördük ancak siz hava karardığında gidecekseniz dikkatli olmanızı öneririm. Google haritalarda Bobova Draha’ya giden otobüslerin olduğu yazıyor ancak ben kullanmadığım için size bahsedemeyeceğim.

 

IMG 9021 1024x768 - FREN KOLUNU ÇEK! PRAG’DA DAĞ KIZAĞI

Bobova Draha da Yeme İçme

Bobova Draha’ya ulaştığımızda bir restorantı olduğunu gördük. Fiyatlar Prag’ın merkeziyle aynı gibiydi. 10 euro ile doymanız mümkün. Hamburger, ızgara et ve adını hatırlamadığım yemekler mevcut. Bence buraya gelecekseniz öğlen yemeğinizi biraz uzaktan da olsa  şehir manzarasıyla yemenizi tavsiye ederim.

 

091113104652 30464  1 - FREN KOLUNU ÇEK! PRAG’DA DAĞ KIZAĞI

 

IMG 9007 e1505920540823 768x1024 - FREN KOLUNU ÇEK! PRAG’DA DAĞ KIZAĞI

Nelere Dikkat Etmelisiniz

Eğer yaz ayında gitmiyorsanız yanınızda bir ceket bulundurmalısınız. İnerken maruz kalacağınız rüzgar üşümenize neden olabilir. Aşağı inerken göreceğiniz ‘YAVAŞ’ gibi uyarılara dikkat etmenizi öneririm; çünkü bazen freni çekmediğinizde kızak çok hızlanıyor ve kenardan kayıp düşecek gibi oluyorsunuz. Bobova Draha’nın tehlikeli olduğunu düşünmüyorum aksine çok eğlenceli. Ben başta korkarak binsem de çocukların rahatlıkla bindiğini gördüm. Yine de siz tedbiri elden bırakmayın.

 

IMG 9013 e1505920676183 768x1024 - FREN KOLUNU ÇEK! PRAG’DA DAĞ KIZAĞI

Benden Sana Tavsiyeler

Yanınızda mutlaka bir şişe su bulundurun. 15 dakikalık yürüme mesafesi sizi birazcık yoruyor. Biz geri dönerken otostop çekmeyi denedik ama kimse durmadığı için aynı yolu tekrar yürüdük. Yokuş aşağı olduğu için çıkmamızdan daha kısa sürdü. Bildiğiniz yol her zaman en kısa yoldur. Fiyatlara gelirsek, eğer arkadaşlarınızla gittiyseniz dağ kızağı için toplu bilet almanızı öneririm. Biz iki kişiydik ve 6 biniş için 270 Kc yani 10 euro ödedik. 2 kişi 3’er kez bindik. Tekli aldığınızda size daha pahalıya gelecek. Aile için de ayrı fiyatları var. Oraya gittiğinizde size yardımcı olacaklardır.

Prag’da farklı bir eğlence arıyorsanız bence mutlaka dağ kızağını denemelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap