1. Ana Sayfa
  2. Yurtdışı
  3. 1 EURO’YA SARAJEVO

1 EURO’YA SARAJEVO

1 EURO’YA SARAJEVO

Avrupa gezimizden önce arkadaşımla Flixbus indirimine denk geldik. Gidemesek de alalım diyerek Münih-Saraybosna otobüs biletini 1 Euro’ya satın aldık.  Ne Türkiye’ye dönüş biletimiz vardı ne de planımızda Münih’e gitmek. Otobüsün Münih’te durmadan geçmesi, 3 saat boyunca otobüsü beklememiz ve yaklaşık 15 saatlik bir yolculuğun ardından Saraybosna’ya ulaştık.
1 - 1 EURO’YA SARAJEVO

Saraybosna Hakkında Tarihi Bilgi

Saraybosna, ’in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. 1463’te Osmanlı İmparatorluğu’na katılmış ve yüzyıllar boyunca Müslümanlar, Hıristiyanlar, Museviler bir arada yaşamışlar. Şu anki nüfusu ise 600 bin.  Saraybosna  1992’de bağımsızlığını ilan etmiş. Bağımsızlık ilanının hemen ardından Bosna Savaşı sırasında Saraybosna kuşatması başlamış ve 1995’e kadar sürmüş. Bu kuşatma büyük ölçekli yıkım ve nüfus değişimi ile sonuçlanmış. Binlerce Saraybosnalı, kuşatma sırasında hayatını kaybetmiş. Şu anda Saraybosna şehrine gittiğinizde savaşın izlerini çok net bir şekilde görebilirsiniz. Binaların üzerindeki mermi izleri insanı hüzne boğuyor. Bazı binalar o kadar hasar görmüş ki, nasıl hala yıkılmamış dedirtiyor insana.
image1 2 2 - 1 EURO’YA SARAJEVO

image1 3 1 - 1 EURO’YA SARAJEVO

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?
Pegasus Hava Yolları Saraybosna’ya oldukça makul fiyatlara uçuyor. Eğer Avrupa’dan değil de Türkiye’den gelecekseniz uygun fiyatlara bilet bulabilirsiniz. Eğer Avrupa’dan gelmek istiyorsanız Flixbus Saraybosna’ya gelen otobüs firmalarından biri. Flixbus sizi bir otobüs garında bırakıyor. Buradan Old Town’a gitmek için yakındaki bir büfeden bilet aldık ve 1 numaralı tramvaya bindik. Savaş döneminden kaldığını düşündüğüm tramvay ile  yaklaşık 15 dakika sonra Old Town’a çok yakın nehir kenarında bir durakta indik. Old Town bana Türkiye’yi hatırlattı. Etrafta Osmanlı’dan kalma dokuları hala görebiliyorsunuz. Camiler ve insanların sıcak kanlılığı aynı Türkiye’deki gibiydi.

Saraybosna’da Nerede Kalınır?
Saraybosna’da hosteller bizim gittiğimiz dönemde oldukça ucuzdu. Gezimizin sonu olduğu için çok lüks bir yer tercih etmedik ama şehir merkezine çok yakın kahvaltısı dahil olmayan, banyo ve odaları gayet temiz olan 4 kişilik bir odaya kişi başı 9 euro ödedik. Kaldığımız hostelin altı barlar sokağı gibi canlıydı. Saraybosna’nın Old Town’ından beklemediğim bir enerji vardı sokakta.

Saraybosna’nın Para Birimi ve Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler
Bosna Hersek para birimi  Konvertible Mark yani kısaca KM’dir. Euro çoğu yerde geçmiyor, geçen yerlerde ise komisyon fazla alınıyor. Bu yüzden paranızı çevirmeniz daha mantıklı. Aynı zamanda Old Town’da çoğu yerde kart da geçmiyor. Özellikle hediyelik eşya alacaksanız yanınızda nakit paranız olması önemli.

Saraybosna’da Toplu Taşıma
Toplu taşıma araçları ise Old Town’a girmiyor. Eğer otobüs garından geliyorsanız tramvay’ın sizi bıraktığı yerden sonra yürümeniz gerekiyor. Saraybosna’nın toplu taşıma araçları da oldukça eski. Mutlaka yakınlardaki bir büfeden biletinizi alın. Toplu taşıma araçlarının içinde satılıp satılmadığından emin değilim.

Saraybosna’da Yeme – İçme
Avrupa seyahatim boyunca gerçekten doyduğum tek yer Saraybosna’ydı. Kültürümüze çok yakın olduğu için yemek seçerken hiç zorlanmadım. Akşam yemeği olarak Cevapi yani ızgara et yedik. Lezzeti vardı oldukça farklıydı, bildiğimiz ızgara et gibi değildi. Yanında ise yoğurt dedikleri ama bizim bildiğimiz çok sulandırılmamış ayran içtik. Onlardan ayran istediğinizde size kutu ayran, yoğurt dediğinizde sulandırılmamış biraz katı bir açık ayran getiriyorlar. Old Town’da Cevapi yiyebileceğiniz bir çok yer var. Biz Zeljo’da yedik. Tavsiye ederim ancak otel veya hostelinize en iyi yer neresi diye sormakta fayda var. Boşnak Böreği’de Saraybosna’da denemeden dönmemeniz gereken güzel şeylerden biri. Yine Old Town’da yiyebileceğiniz bir çok güzel yer bulabilirsiniz. Fiyatları oldukça uygun.

image5 1024x768 - 1 EURO’YA SARAJEVO

Saraybosna’da Nereler Gezilmeli ve Kaç Gün Kalınmalı?
Saraybosna’da  başlıca gezilecek yerlerden biri Başçarşı’dır. Eğer Old Town’da konaklamak istiyorsanız hostelinizi buraya yakın bir yerden seçmenizi tavsiye ederim. Ulaşım sizin için şehirde daha kolay olacaktır. Görmeniz gereken ve magnetlerde yerini almış Sebil, Başçarşı’nın merkezine konumlandırılmış. Çarşı’nın içinde bulunan Camiler Osmanlı’yı hatırlattı bana. Mutlaka görmelisiniz. Ben Saraybosna’da bir gece kaldım, o yüzden çok fazla tarihi yer gezebildiğimi söyleyemeyeceğim ancak sizin de zamanınız benim gibi kısıtlıysa Old Town’u gezerek zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Old Town’ı tamamen gezmek ise 1 gününüzü bile almayacaktır. Ancak diğer tarihi yerleri gezmek istiyorsanız biraz daha vakit ayırmanız gerekiyor.

Saraybosna Old Town’da sağınız solunuz Türkçe konuşan insanlarla dolu olacak. Aynı zamanda Türkçe anlayan, konuşan bir çok esnaf var. İngilizce anlama oranı da oldukça yüksek bir şehir. Elbette sadece Türklerle karşılaşmayacaksınız bu şehirde. Bizim otobüsümüzde iki Alman çift, Portekizli bir kız, Saraybosna’yı gezmek için yollara düşmüşlerdi. Hatta bu insanların bir kısmı da bizim gibi Flixbus’tan 1 euro’ya gidiş 1 euro’ya da dönüş bileti almıştı.

91042553 - 1 EURO’YA SARAJEVO

image1 3 1 1024x679 - 1 EURO’YA SARAJEVO

Ne Kadar Bütçe Ayırmalısınız?
Saraybosna diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz. Paraları ise Türk Lirasından iki kat daha değerli. Yani günlük ihtiyaçlar için 15 euro yeterli olacaktır.  Hediyelik eşya seçenekleriniz ise oldukça fazla. Old Town’da otantik kolyeler ve süs eşyaları bulabileceğiniz bir çok yer var. Paranızı bozdurmak istiyorsanız da çarşının hemen içinde exchange ofisi var.
image1 4 - 1 EURO’YA SARAJEVO

Benden Sana Tavsiyeler
Saraybosna’dan havaalanına gitmek isterseniz bir kaç seçenek mevcut. Bize taksinin çok pahalı tutmayacağını söylediler. Sanırım Old Town ve Havaalanı arası 8 km idi. Biz taksi yerine tramvay tercih ettik ve hayatımızın en saçma anlarından birini yaşadık. Nehrin karşısına geçerek havaalanına giden tramvayı bulup biletlerimizi aldık. İndikten sonra biraz yürüyeceğimizi bildiğimiz için önceden haritalardan gideceğimiz yolu kaydetmiştik. Tramvaydan indikten sonra yürüdüğümüz yol başta normaldi, evlerin arasından ilerliyorduk ancak sonra bir anayola çıktık. Yayalar için herhangi bir kaldırım yoktu ve hayatımızda ilk kez yürüyerek havaalanına gidiyorduk. Daha yakından geçen herhangi bir tramvay var mı bilmiyorum ancak benim size tavsiyem taksi kullanmanız olur. Saraybosna’ya uçak biletleri de oldukça ucuz. Bir gün önce almamıza rağmen İstanbul’a gitmek için 230TL ödedik. Ayrıca havaalanında internet sadece 15 dakika ücretsiz. Sonra para ödemeniz gerekiyor.

Avrupa’nın Kudüs’ü Saraybosna, Balkanlar’da görmeden geçmemeniz gereken bir yer.

Yorum Yap

Yorum Yap