1. Ana Sayfa
 2. Kamp ve trekking
 3. Ormanlı Köyü Kampı
Trendlerdeki Yazı

Ormanlı Köyü Kampı

Ormanlı Köyü Kampı
3

Çatalca’ya bağlı görülmesi gereken yerlerden biri.Ormanlı Köyü alanları oldukça fazla. Bir tarafında göl diğer tarafında .

Ulaşımı basit ve yürüyüş alanları oldukça çok. İster ormanda yürüyün isterseniz sahilde. Sizlere önereceğim bölge kamp yapmak için oldukça ideal , göle sıfır ve oldukça güzel bir yer.

Öncelikle ulaşımdan bahsedecek olursak; özel arabanız olmasa bile toplu taşıma araçları ile köye ulaşım oldukça basit.

İstanbul Beylikdüzü metrobüs son durağından, 401 nolu iett otobüsü ile Çatalca merkeze ulaşın (son durak). İndiğiniz yerde eğer alkol ve temel gıdaları alacaksanız carrefoursa’ya uğrayın ve alışverişinizi yapın. Ormanlı köyünde hemen hemen herşeyi bulabilirsiniz ancak hesaplı olsun isterseniz buradan temin edebilirsiniz. (Ormanlı köyünde alkol satışı yapan yer yok, en yakını 6-7km ilerisinde ki bir başka köyde var).

İndiğiniz durakta 404 nolu Yalıköy iett otobüsüne binerek Ormanlı köyüne yaklaşık 40 dk ‘da ulaşabilirsiniz.

Özel araçla gitmek isteyenler için; Çatalca’dan Yalıköy istikametine doğru giderek Ormanlı Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Tabi ki kurtarıcımız navigasyonu kullanmayı ihmal etmeyin. Ormanlı kamp alanlarına rahtlıkla gidebilirsiniz.

Köye indiğinizde çay bahçesinde bir çay  veya kahve içip mola verebilirsiniz. Eğer et veya tavuk alacaksanız Ormanlı kasabından ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. Orada görevli Selçuk abimize bir selam vermeyi unutmayın. Kendisi emekli bir öğretmen ve sohbeti oldukça güzel aynı zamanda oldukça yardımsever. Size direkt kamp alanını tarif eder ya da aracıyla bırakır.

Son olarak marketten içme suyunuzu almayı unutmayın.

WhatsApp Image 2018 04 26 at 15.04.35 1024x768 - Ormanlı Köyü Kampı

Gölde kamp yapmak isterseniz ;

Köye 2-3 km ileride güzel bir alan mevcut. Sahile giderken 2 yol ayrımı var. İski tabelasını gördüğünüzde , solda ki yol direk sahile gider, sağda ki yok ise topraklı yoldur ve göle doğru uzanır. Topraklı yoldan yaklaşık 1km ileride “Göle girilmez” tabelasını göreceksiniz, bu tabeladan değil de ikinci “Göle girilme”tabelasından sağa gireceksiniz. Ve 500mt ileride muhteşem bir göl manzarasını ve kamp atılacak alanı göreceksiniz.

WhatsApp Image 2018 04 26 at 15.04.34 1024x768 - Ormanlı Köyü Kampı

Uygun gördüğünüz yere çadılarınızı kurabilir , gölün keyfini yaşabilirsiniz.

Ateş yakmak için ormanda yerlerde ki kuru ağaçları  ya da yol kenarlarında ki  kuru ağaçları toplayabilirsiniz.

Buraya eğer hafta sonu geliyorsanız, özellikle pazar günü piknikçilerin biraz yoğunlaştığını göreceksiniz. Ancak diğer göl kenarlarına nazaran daha sakindir, saklı bir köşedir.

Unutmadan söyleyelim; burada çakal olduğu söylenmektedir ancak bu göl kenarına pek uğradıklarını söyleyemeyiz. Köy sakinleri,  çakalların genelde zararsız olduklarını her ihtimale karşı yemeklerin uzağa ağaca asılmasını önermektedirler.

WhatsApp Image 2018 04 26 at 15.04.33 1024x768 - Ormanlı Köyü Kampı

Ek olarak; çeltik zamanları sinek sıkıntısı olduğunu unutmayın. Yazın gidiyorsanız muhakkak sinek spreyi ya da kremi almayı unutmayın.

 

Sahilde kamp yapmak isterseniz;

WhatsApp Image 2018 04 26 at 15.04.34 1 1024x768 - Ormanlı Köyü Kampı

Köyden yaklaşık 3-4km ileride asfalt yoldan ( yolu) direkt ulaşabilirsiniz. Oldukça geniş sahile sahip olan Karadeniz, gün doğumunda ve batımında sizlere oldukça güzel görüntüler sunar. Sahilin karşısında tepelerde kamp atabilir, denizin sonsuzluğunu seyredebilirsiniz.

Sahilde çay ocağı , restoranlar (sezonda ) bulunmaktadır. Ayrıca tuvaletlerde mevcut.

Sizlere önerimiz Göl kenarı olacaktır. Hem huzur hem

Notlar;

 • Göl kenarında ve çevresinde telefonlar ve internet çekmektedir.
 • alanları ücretsizdir. Dilediğiniz yere kamp kurabilirsiniz.
 • Göl kenarına giderken yanınıza mutlaka içme suyu alın. (Orada arabalı olanlar muhakkak olacaktır, rica ederek sizin yerinize de marketten alabilirler ya da otostopla kolaylıkla git gel yapabilirsiniz) Köy halkı çok yardımseverdir.
 • Lütfen ağaçları kesmeyin ve bulunduğunuz ortamı temiz tutun. Gerekiyorsa size ait olmayan çöpleride toplayabilirsiniz. Ne kadar korursak o kadar güzelleşir.
 • Yazın gidiyorsanız yanınıza sinek koruyucu spreylerden almayı unutmayın.
 • Köy alanında ihtiyaçlarınızı karşılayacak Market, Kasap , Fırın bulunmaktadır. (Tekel bulunmamaktadır. En yakın tekel 6-7 km uzaklıkta ki Karacaköy’de bulunmaktadır)
 • Gölde kamp yapacağınız yerde elektrik ve tuvalet bulunmamaktadır.

 

Özetin Özeti;

Ormanlı köyü , kafa dinlemek için oldukça ideal ve İstanbul merkezine yakın huzur verici yerlerden biri.

Mutlaka 1 gecede olsa kamp yapmanızı öneririz.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 1 sene önce

  Ne kadar güzel anlatmışsınız ormanlıyı Harika bir yazı Tamda anlattığınız gibi 10 yıl önce istanbuldan yola düştük..Can insanlarla tanıştık ev kiraladık ve durum bu bende müzik öğretmeniyim eşim Selçuk oğlum Dorukhan kasapta iş buldu çalışıyor HUZUR DOLU YILLAR Diyebilirim …

 2. Harika bir sayfa olmuş dusyola.com….Selçuk beyin eşiyim müzik öğretmeniyim 10yildir köyde kiradayız evet huzur ve temiz hava oncelikle…paylaşmak güzeldir..Burdan yüreği güzel gençlere büyüklere çocuklara sevgiler