İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kamp ve trekking
  3. İstanbul’a yakın kamp yapılabilecek 12 yer

İstanbul’a yakın kamp yapılabilecek 12 yer

İstanbul’a yakın kamp yapılabilecek 12 yer

Malumunuz, İstanbul’da yaşayıp da kaostan uzaklaşmak her zaman maddi açıdan çok mümkün olmuyor.

Öncelilke aşağıda ki harita üzerinde ki alanlarına göz atabailirsiniz.

1. Kıyıköy

kiyikoy
Kıyıköy, İstanbul’a ortalama 140 km uzaklıkta ve Kırklareli’ne bağlı. Bu sevimli beldesine İstanbul’dan en hızlı Çerkezköy-Saray karayolu üzerinden ulaşılıyor ve yol yaklaşık 2 saat sürüyor. Kıyıköy’de zaten herhangi bir lüks tesis olmadığı için gelenler çoğunlukla kamp yapıyorlar. Yaz aylarında gittiğinizde buranın dalgalı denizine de girebilir, biraz Karadeniz’in tuzunun tadına bakabilirsiniz.

2. İğneada

1423822106_igneada_ormanlari
Kıyıköy’ü geçip biraz daha ilerlerseniz dünyanın ender doğal harikalarından biri olan İğneada Longoz Ormanları’na ulaşabiliyorsunuz. Bu yolculuğunuza değeceğinden emin olabilirsiniz. Büyülü longoz ormanlarının içinde binlerce yıldızın ışığı altında uyuyabilir ve tertemiz bir sabaha uyanıp denize koşabilirsiniz.

3. Sahilköy Kamp İstanbul, Şile

sile-kamp
İstanbul’dan en kısa sürede ulaşabileceğiniz kamp bölgelerinden biri Şile. Trafik durumu ve bulunduğunuz konuma göre değişse de, ortalama 1 saatte Şile’ye ulaşabilirsiniz. Burada birden fazla kamp alanı ve tesis seçeneği bulunuyor.

4. Ağva

agva-kamp
Şile’den sonra en fazla yarım saatlik daha yol gittiğinizde Ağva’ya varırsınız. Burası da İstanbulluların bol bol ziyaret ettiği bölgelerden biri. Yani çok da kentten bağımsız, bakir bir alan beklememek lazım. Yine de temiz hava ve yeşil alana doyabileceğiniz, çadırınızı alıp huzurlu bir hafta sonu geçirebileceğiniz güzel nimetlerden biri Ağva.

5. Yuvacık İnönü Yaylası

inonu-yaylasi
Kocaeli’ne bağlı Yuvacık İnönü Yaylası’da tesis falan bulamazsınız. İzmit’e 40 km’lik bir mesafede bulunan İnönü Yaylası’nda bol ağaçlı bir orman, temiz doğal su kaynakları, küçük patikalar, mağaralar ve sessizlik bulabilirsiniz.

6. Polonezköy

polonezkoy-cadir-kampi
İstanbul’a en yakın kamp yapılabilecek yerlerden biri de Polonezköy. Hafta içi gitme olanağınız varsa bunu mutlaka değerlendirmelisiniz çünkü sakinliğiyle sizi İstanbul’un çoook dışındaymış gibi hissettirir. Ama hafta sonları da (bahar ayları hariç) mükemmel bir seçim Polonezköy. Baharda piknikçiler istila ettiği için çok önermiyoruz. Orman içindeki yürüyüş parkurunda mutlaka tur atmalısınız.

7. Sakarya Poyrazlar Gölü

poyrazlar-golu-sakarya
Sakarya il merkezine 8 km uzaklıktaki Poyrazlar Gölü çevresi kamp yapmaya oldukça elverişli bölgelerden biri. Hem buraya gitmek için öyle zorlu patika yollardan geçmenize de gerek yok. Çocuklu kampçılar için uygun seçeneklerden biri. İstanbul’dan 2,5-3 saatte varılabiliyor.

8. Kilyos

kilyos
Beni çok uzaklara göndermeyin İstanbul’un içinde kafamı dinleyebileceğim bir kamp bölgesi söyleyin derseniz Kilyos deriz. Kilyos denince akla ilk olarak güneş kumsal gelse de, buraya çadırınızı götürüp mis gibi kamp da yapabilirsiniz. Bölgede birçok kamp alanı bulunuyor.

9. Uçmakdere

ucmakdere
Tekirdağ, Şarköy’e bağlı Uçmakdere, yamaç paraşütü de yapabileceğiniz ender bölgelerden birisi. Uçmakdere’ye İstanbul’dan ortalama 3 saatte ulaşabiliyorsunuz. Çadırınızı kumsalda istediğiniz bir yere veya çınar ağaçlarının arasındaki küçük kamp bölgesine kurabilirsiniz.

10. Pürenli Yaylası

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pürenli Yaylası Düzce’nin Gölyaka ilçesi sınırlarında yer alıyor. İstanbul-Ankara otoyolunu kullanarak önce Gölyaka’ya varıp, sonrasında 1500 metre yüksekliğindeki Pürenli Yaylası’na tırmanmanız gerekiyor. Kulağa zahmetli gibi geliyor olabilir ama aslında değil, bize güvenebilirsiniz. Gittiğiniz yola kesinlikle değecek ve yemyeşil, mis gibi bir düzlükte kamp yapabileceksiniz.

11. Ballıkayalar Tabiat Parkı

ballikayalar
İstanbul’dan en fazla 2 saatlik bir yolculukla Gebze’ye bağlı Ballıkayalar Tabiat Parkı’na ulaşılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir detay var. Ballıkayalar’a küçük çocuğunuzla gitmenizi önermiyoruz çünkü bölge adından da anlaşılacağı üzere oldukça taşlık ve çocuklar için kanyon pek güvenli olmayabilir. Burada bakir kalabilmiş bölgelere ulaşmanız ve insanlardan uzaklaşmanız için önce biraz yorulmanız gerekiyor. Biraz zahmetli bir rota olduğu için kamp dünyasına yeni giriş yapmış olanlara önermiyoruz ama zoru seven doğa aşıkları için denemeye değer.

12. Kömür Limanı Gelibolu

komur-limani
Buraya İstanbul’dan gelenler yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk yapacaklar. Ama katettiğiniz yola kesinlikle değecek. Yolların taşlı olması yavaş gitmenize neden oluyor ve bu yolculuğu daha da keyifli kılıyor çünkü manzaralar müthiş. Meraklılarına duyurulur, dalış yapmak için en güzel bölgelerden biri Kömür Limanı. Buranın denizine ve balık çeşitliliğine hayran kalacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yap