1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Yakın Diyar; FETHİYE !

Yakın Diyar; FETHİYE !

Yakın Diyar; FETHİYE !

          Türkiye’de bildiğimiz üzere birbirinden güzel tatil yerleri  mevcut. Adı çok duyulan ya da hiç duyulmayan eşsiz güzellikteki yerler. İşte biz de aralarında en çok merak ettiğim tatil yeri olan Fethiye’yi görmek için iki arkadaş Uşak’tan çıktık yola.

FETHİYE’YE NASİL GİDİLİR?
Biz Uşak’tan Denizli’ye, Denizli’den de Fethiye’ye otobüs ile aktarmalı olarak ulaştık ve yol ücreti olarak 60 TL ödedik.

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.52 - Yakın Diyar; FETHİYE !

FETHİYE’DE NEREDE KALINIR?
Fethiye’ye ulaşınca hemen uygun fiyatlı otel aramaya koyulduk. Merkezdeki bir çok otele gidip sorduk, sormadığımızın da internet üzerinden numarasını bulup aradık. En uygun bulduğumuz otel Çiçek Otel oldu. Fethiye otogara çok yakındı. Yeri gayet güzeldi. Fiyat olarak da kişi başı 60 TL ödedik. tarafındaki otellerin pahalı olacağını düşünüp merkezdeki otele eşyalarımızı bıraktık. Fakat Ölüdeniz’e gittiğimizde kişi başı 50 TL’ye de otel bulduk, ancak eşyalarımızı bıraktığımız için orada kalamadık. Bence siz kalacağınız yeri Ölüdeniz yakınlarını tercih edin.

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.54 - Yakın Diyar; FETHİYE !

FETHİYE’DE YAPILACAK YERLER NERELERDİR?

Fethiye merkeze çok uzak olmayan ve ulaşımın da çok kolay olduğu kamp alanları arasında Aksazlar Koyu, Katrancı Koyu veya Kelebekler Vadisi en güzel kamp alanlarından bazıları. Aksazlar koyu Fethiye merkeze 10 dakika uzaklıkta ve merkezde bir çok yerden Aksazlar Koyuna dolmuşlar kalkıyor. Günlük kamp yapma ücreti olarak 40 TL ödüyorsunuz. Katrancı Koyu ise Fethiye merkeze yaklaşık 15 dakika uzaklıkta. Fethiye’den Göcek’e giden dolmuşlar mevcut ve 5 TL ödeyerek Göcek’e, Göcek’ten de Katrancı Koyu’na ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Günlük kamp yapma ücreti olarak 36 TL ödüyorsunuz. Ben bu iki kamp alanına gitmedim fakat kamp alanları arasında en iyi yerler olduğunu duydum.

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.55 - Yakın Diyar; FETHİYE !

Kelebekler Vadisi’ne gelecek olursak,  özel tekneler ile oraya ulaşım sağlayabilirsiniz veya tekne ile tura çıkıp kelebekler Vadisi’ne ulaştığınızda orada kalıp istediğiniz gün aynı tekne ile dönüş sağlayabilirsiniz. Zaten teknede çalışan arkadaşlar “Saati geçirip burada kalanlar üzülmesin, yarın almaya geliriz.” diyerek esprisini bile yapıyorlar. 🙂
Kelebekler vadisinde günlük kamp ücreti 60 TL. Bence kamp için ücretli bir yer tercih edecekseniz Kelebekler Vadisi’ni tercih etmelisiniz. Gittiğinizde büyüleneceksiniz, çok rahatlatıcı bir güzelliği var. Tek eksiği, kelebekler. 🙂

FETHİYE’DE GEZİLECEK YERLER NERELERDİR?
Fethiye merkezini ben çok sevmedim. Gezecek de çok bir yer yok sanırım. Biz AVM’ye gittik ve bir de çarşısını turladık ama pek ilgi çekici değildi o yüzden oradan hemen Ölüdeniz’e geçtik.

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.53 - Yakın Diyar; FETHİYE !

Mavinin en güzel tonu, Ölüdeniz!
Ölüdeniz bence çok başka bir . Ege, Marmara ve Akdeniz’de gördüğünüz denizlerden çok farklı bir rengi var. Daha berrak, daha mavi, daha güzel. Benim şimdiye kadar gördüğüm en güzel renge sahip . Kıta sahanlığı dar olduğu için kenarında fazla yürüyemiyorsunuz. Ben bir adım attıktan sonra üzerim neredeyse tamamen ıslanmıştı. Ölüdeniz’e Fethiye merkezde bir çok yerde göreceğiniz duraklardan dolmuşlar kalkıyor. 6 TL ödeyerek yaklaşık 30 dakikada ulaşım sağlıyorsunuz.

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.51 - Yakın Diyar; FETHİYE !

Sahile ulaştığınızda muhtemelen peşinizde bir kaç kişi dolanacak. Onlar tekne turları için bilet satmaya çalışan kişiler. Öldüdeniz’de birçok tekne var. Tur tekneleri ve özel tekneler. Özel tekneleri genellikle ailesi ile  tura katılacak, rahat olmak isteyen insanlar tercih ediyor. Biz Black Pearl isimli tur teknesini tercih etmiştik. Zaten sadece Black Pearl ve Dragon ilginizi çeker diye düşünüyorum.

Tekne turları nasıl oluyor?

Sabah 10 da teknede oluyorsunuz. Yaklaşık olarak ikindi, 4-5 gibi de dönmüş oluyorsunuz. Tur ücretleri 40 TL. Öğle yemeği de bu fiyata dahil. Turlar bence çok eğlenceli oluyor, kesinlikle denemelisiniz.

Tur ile gezeceğiz yerler ;
1-Mavi mağara

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.56 - Yakın Diyar; FETHİYE !

2-Kelebekler Vadisi

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.54 1 - Yakın Diyar; FETHİYE !

3-St. Nicholas Adası
4-Akvaryum Koyu
5-Soğuk Su

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.51 1 - Yakın Diyar; FETHİYE !

6-Deve Plajı

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.53 1 - Yakın Diyar; FETHİYE !

Bunlar dışında bir de teknede köpük partisi ve bazen de su gösterileri yapıyorlar. Ayrıca ben denemedim ama Babadağ’dan paraşüt ile atlamak isterseniz, ben gittiğimde fiyat olarak 15 dakikası 350 TL’ydi. Ölüdeniz’den Babadağ’a, dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.56 1 - Yakın Diyar; FETHİYE !

WhatsApp Image 2018 08 15 at 21.10.57 - Yakın Diyar; FETHİYE !

FETHİYE’DE NE YENİR?
Biz ilk gün merkezde sandviç, pizza tarzı şeyler yemiştik. İkinci gün sabahı otelin kahvaltısı, öğlen yemeği için ise katıldığımız turda verilen yemekten yedik. Tekneye binerken “Tavuk mu istersiniz balık mı?” diye soruyorlar. İsteğinize göre de kart veriyorlar, o kart ile yemeğinizi alıyorsunuz. Tavuk veya balık, yanında da pilav ya da salata oluyor. Yemekleri mükemmel değil ama güzel, doyuruyor.
Ben farklı tatları pek seven bir insan değilim o yüzden hep bildiğim şeyleri yemeye çalıştım. Fakat sizler isterseniz Fethiye’nin kendine özgü yemekleri olan babadağı keşkeşi, ölemeç çorbası, arapaşı, leğen böreği gibi farklı tatları deneyebilirsiniz.

Son olarak Fethiye’de benim gidemediğim fakat biz doğa severlerin mutlaka görmesi gereken “Saklı Kent”e gidin derim. Eşsiz bir güzelliğe sahipmiş. Onun dışında Tlos antik kenti, Likya Yolu ve Katrancı Koyu gibi gezebileceğiniz yerler de mevcut.

Yorum Yap

Yorum Yap