İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa
  3. Komşu Yunanistan’a Nasıl Gidilir?

Komşu Yunanistan’a Nasıl Gidilir?

Komşu Yunanistan’a Nasıl Gidilir?

Kalimera Komşu

Pasaportunu kap gel, komşu Yunan Adaları’nı gezmeye gidiyoruz. İlk  rotamızı Mykonos’a, ardından ’ye daha sonra da ile Kiklades Adalarına. 😉

yunanistanda fiyatlar 990x556 - Komşu Yunanistan'a Nasıl Gidilir?

 

Şartlar Nelerdir?

Yunan Adaları aslında Ege kıyılarında gözümüzü az kısıp bakınca gözle bile görülecek kadar yakın mesafemizde olmasına rağmen,  ne yazık ki  oraya gitmek için bazı prosedürler gerekiyor. Bunlar; en az 6 ay geçerliliği süren bir pasaport,  son 6 ay içinde Kıbrıs’a giriş–çıkış yapmamış olmak. Yeşil pasaport için kapı vizesiz 7 gün , bordo pasaport için ise Mayıs ve Ekim ayları arası kapı vizesi ile 7 gün giriş ve çıkış hakkı sunuyor. Tabii ki tur aracılığıyla gidecekler için daha avantajlı oluyor bu işlemler ve kişi başı 60€ ile kapı vizesinden kolaylıkla yararlanıyorsunuz. Eğer bireysel seyahat planınız var ise, kapı vizesi için en az bir hafta öncesinden işlemlere başlamanız gerekmektedir. Bunu ister anlaşmaları olan acentalar ile ister manuel olarak halledebilirsiniz.

pasaport 1024x599 - Komşu Yunanistan'a Nasıl Gidilir?

Her adanın girişinde belli miktarda giriş için bir ücret ödemeniz gerekiyor ki bu bir çok adayı gezecekler için daha fazla masrafa sebep olabilir. Ama zaten Schengen vizeniz varsa o zaman yalnızca ulaşım ve konaklama kısmını düşünebilirsiniz. Schengen vizesi başvurusu için ise işlemlere en az 20 gün öncesinden başlamanız gerekmektedir.

 

images459774 - Komşu Yunanistan'a Nasıl Gidilir?

NASIL GİDİLİR?

Yunan Adalarına gitmek için üç farklı seçeneğiniz bulunmaktadır.  Bunlar;  kara yolu (Atina aktarmalı) , hava yolu (Atina aktarmalı) ve yolu.

Fos San lorenzo 72 Eversails Mykonos yacht chartering 4 1024x683 - Komşu Yunanistan'a Nasıl Gidilir?Club Mykonos60 - Komşu Yunanistan'a Nasıl Gidilir?

En makul ve kolay olan yol deniz yolu olduğu için kesinlikle bunu tavsiye ederim. Hem denizin muhteşem manzarasına tanıklık edebilir hem de cruise gemileri veya tekne ile konforlu bir seyahat geçirebilirsiniz. Gideceğiniz adaya göre liman seçiminizi yapabilirsiniz. Fethiye, Datça, Marmaris ve Çeşme’den sık sık seferler ve turlar mevcut olup, sezonda yoğun bir şekilde olan seferler için bilet işlemlerinizi  önceden almanızı tavsiye ederim.

Fethiye yunanistan 2 - Komşu Yunanistan'a Nasıl Gidilir?

 

Hava yoluyla ulaşım ise genellikle Atina ve sonrasında aktarmayı olarak Adalar şeklinde veya Mykonos gibi popüler bir adaya gidecekseniz Bodrum, İstanbul ve İzmir’den de sezon içerisinde direkt uçuş bulmak mümkün. Ekonomik olarak pahalı bulunduğu için pek tercih edilmemektedir. Hava yolu ile seyahat edeceklerin gidiş-dönüş  uçak biletini aldıktan sonra kapı vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir aksi halde reddedilmesi muhtemeldir.

IMG 7484 1024x683 - Komşu Yunanistan'a Nasıl Gidilir?

Kara yolu ile ulaşım İpsala’dan itibaren gerçekleşmektedir. Buradan sonrası Yunanistan’ın sınırı olduğu için kara yoluyla ulaşım sağlamak için hem T.C. hemde Avrupa’da araç kullanabilir ehliyet/belgesinin olması, araç, seyahat ve sağlık için sigortaların hepsini yaptırmak ve son olarak Schengen vizesine sahip olmak gerekiyor. Çünkü kapı vizesi kara yolu için geçerli değildir. Bunların hepsini yaptıysanız artık Atina’ya doğru uzunca yolunuzu alabilirsiniz. Adalara ise Atina üzerinden aktarma yaparak geçiş sağlayabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap