1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Mavi Bayrak Ne Demek ? Mavi Bayraklı Plaj ve Koylar
Trendlerdeki Yazı

Mavi Bayrak Ne Demek ? Mavi Bayraklı Plaj ve Koylar

Mavi Bayrak Ne Demek ? Mavi Bayraklı Plaj ve Koylar

Mavi insana huzur, güven ve sağlık hissi veren bir renktir. Yüzyıllardır mavi rengi, bu duygulara hitap edecek şekilde hem doğa hem de sanat eserlerinde karşımıza çıkmıştır. Belki de bu yüzden 44 ülkede birden aktif olan ve Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından verilen bir belge,  ismini taşımaktadır… Plaj, koy, marina gibi kenarı konumlarına verilen bu belgenin özelliklerine kısaca göz atalım.

Ne Demek ?

mavibayrak - Mavi Bayrak Ne Demek ? Mavi Bayraklı Plaj ve Koylar

Mavi Bayrak belgesini kısaca özetlersek, içerisinde yüzülebilecek kadar temiz ve insan sağlığına zararsız bölgelere verilen bir belgedir. Kökeni 1987’ye dayanır ve günümüzde çeşitli bölgeler için uygulanmaktadır. Öncelikle Avrupa Kıtası için yürütülen proje, günümüzde deniz aşırı olarak tüm ülkelerde yürütülebilmekte ve Türkiye dahil her yerde karşımıza çıkabilmektedir. Ülkemizde 1993 senesinde kurulan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, bu belgenin verilmesini sağlamaktadır.

Bu belgenin içeriğinde dört ana grup vardır. Bunlar şu şekilde sıralanır:

1) Çevre Yönetimi

2) Çevresel bilgilendirme ve eğitim çalışmalarının yönlendirilmesi

3) Plajın düzenli ve emniyetli olmasının sağlanması

4) Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği

Projeye katılmak gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yani plajınıza güveniyorsanız, “buyrun gelin” diyorlar… Mavi Bayrak alabilmek için gerekli belgelerle ulusal jüriye başvuru yapılır. Ulusal jüri uygun bulursa plajı Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’na sunar (FEE). FEE ise deniz sağlığı için kurulmuş çeşitli sivil toplum örgütlerinden oluşan jürisiyle, Mavi Bayrak ödülünün verilip verilmeyeceğini kararlaştırır. Mavi Bayrak bir yıllığına verilir ve yıl içerisinde, verilen bölge, denetlenir. Uygun olmayan bir durum varsa, düzeltilene kadar Mavi Bayrak indirilir. Yani tatile gittiğinizde Mavi Bayrak görüyorsanız, gönül rahatlığıyla yüzebilirsiniz.

2015 senesinden beri Türkiye, Mavi Bayrak almak konusunda ikinci sıradadır. Sıralama ise İspanya ( 578 plaj) , Türkiye ( 436 plaj) , Yunanistan ( 395 Plaj) ve Fransa ( 379 plaj) şeklinde ilerlemektedir.

Türkiye’deki Mavi Bayraklı Plaj ve Koylar

Bodrum Yalıçiftliği

yalicift - Mavi Bayrak Ne Demek ? Mavi Bayraklı Plaj ve Koylar

Yalıçiftliği Bodrum merkezine 19 km uzaklıkta bir cennet parçası… Sekiz adet mavi bayraklı plaja ev sahipliği yapan bu mekana merkezden dolmuşla gidilebiliyor. Kum sahile sahip ve gerçekten de gözlere ziyafet çektiren manzaralar sunuyor.

Fethiye Kalemya Koyu

fethiye - Mavi Bayrak Ne Demek ? Mavi Bayraklı Plaj ve Koylar

Yazın şımartan bir kaçamağın en cazibeli davetçisi olan Fethiye‘den, çam ormanlarıyla makyajlanmış bir doğa harikası var şimdi de…Dingin ve oldukça sessiz olan bu koyda plajların bazıları otellere ait; fakat bildiğiniz gibi plajlardan yararlanmak için otelde konaklamak zorunda değilsiniz. Güvenliğin size plaja kadar eşlik etmesiyle, otele ait şezlongları kullanmadan da plajdan yararlanabiliyorsunuz.

Karaburun – Akvaryum Koyu

karaburun - Mavi Bayrak Ne Demek ? Mavi Bayraklı Plaj ve Koylar

Tıpkı bir vahşi yaşam parkı gibi, bu bölge de gökkuşağı gibi balıkları gözlemleyebileceğiniz bir deniz yaşam alanı aynı zamanda… İskele Mahallesi İncirliköy‘de bulunan bu koy, 30 metrelik bir kumsala ve kumsalın arkasında kullanılabilen yeşil alanlara sahip… Halk plajı olan Karaburun – Akvaryum Koyu, kesinlikle keşfetmeye değer…

Göcek – Göcek Plajı

gocek - Mavi Bayrak Ne Demek ? Mavi Bayraklı Plaj ve Koylar

İncecik kumların ve tertemiz denizin sizin için hazırladığı bir davet olan Göcek Koyu da, tercih edebileceğiniz Mavi Bayrak sahibi plaj ve koylar arasında bulunmaktadır.

Fethiye – Kumburnu Halk Plajı

fethiye1 - Mavi Bayrak Ne Demek ? Mavi Bayraklı Plaj ve Koylar

Denizin insana yaşam enerjisi aşıladığının sessiz bir tanığı olan Kumburnu Halk Plajı, mavi bayrak sahibi bir halk plajı olarak hem ülkemizin bir gurur kaynağı hem de sizlere bir davet…

 

Yorum Yap

Yorum Yap