1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. GEZGİN FEST 2018’DE NELER YAŞADIK ?

GEZGİN FEST 2018’DE NELER YAŞADIK ?

GEZGİN FEST 2018’DE NELER YAŞADIK ?

2018’in reklamlarını gördüğümüz anda mutluluktan havalara uçtuk diyebiliriz. Daha önce katıldığımız festivaller bir akşam boyunca üç dört farklı sanatçının performans sergilediği ama sadece 1 tanesinin dinlemeye değer olduğu etkinliklerdi. Bu festival ise tam müzik cümbüşü olacak ve dört gece sürecek, kaçar mı bu fırsat tabi ki kaçmaz diyerek, çıktığı gibi Love+ bileti satın aldık ve heyecanlı bekleyiş başladı. Bu bilet iki kişi için hem çadırda konaklama hem de tüm konser ve atölye etkinliklerinden faydalanma imkanı sunuyor.

Photoshop1 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

IMG 3077 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Erken seçimler dolayısıyla bir kez tarih değişikliği yaşayan festival 26-29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti. 26’sı Perşembe akşamı festival alanına motosikletimiz ile vardık. Festival boyunca kullanılabilir şekilde otopark ücretimizi (motosikletler için 20TL , araçlar için 50 TL) ödedikten sonra zifiri karanlık bir otoparkin içinde en kıyı köşedeki motosikletlerin yanına park etmemiz istendi. Ancak motosikletten anlamayan insanlar olduğunu ilk dakikada çözdük, çünkü bize ayrılan kısım gün içinde yağan yağmur ile çamura dönmüş ve cok yumuşak bir kumdu. Motosikletin devrilmemesi için sağdan soldan taş aramaya koyulduk. Tüm eşyalarımızı sırtlanarak girişe yöneldik.

IMG 2919 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Girişte kimi insanlar aşırı kontrolden rahatsız olmuşlar, ancak bizim şansımıza çok incelemeden geçirdiler(Bu iyi bir şey mi emin değilim tabii 😊 ) . Kapıdaki gönüllü arkadaşlar da güvenlik görevlileri de gayet kibar ve yönlendiriciydiler.

PS5 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Çadır alanına yöneldik, çoktan büyük bir kalabalık oluşmuştu bile, çamur üzerine dip dibe kurulan çadırlardan birinin yanına kurulduk. Eşyalarımızı da boşaltıp, alternatif sahneye yöneldik.

Sahnede Shantel efsanesi esiyordu, onu da Deeperise takip etti.

PS7 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

PS11 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Bu sırada Android kullanıcısı olarak düzenli bir şekilde Gezginfest uygulamasını takip ediyorduk, lakin cüzdan bölümü android için henüz tamamlanamamıştı. Buna istinaden 3 TL kart bedeli vererek içine para yükleyip yeme-içme alanlarında kullanabileceğimiz bir kart satın aldık (!) . Aldığımız bu kart ile yemek reyonuna gittiğimizde, bu kartın geçmediğini  ve neyazık ki jeton almamız gerektiğini söylediler. Tekrar jeton kuyruğuna girdik, 1 J = 5 TL gibi bir fiyatlandırma ile biraz jeton aldık. Nihayetinde yemek sırasına girmiştik. Bir sıradan çıkıp en az 20 dk diğerinde bekliyoruz, tepemiz attı. Çevremizdeki herkes daha ilk günden festivali terk etme konuşmalarına başladı ki çok haklı sebepleri varmış sonradan anladık. Yemek aldık bir de bira içelim dedik, kasadan bilet almanız lazım dediler. Jetonumuz var dedik, o burada geçmiyor dediklerinde biz de artık sinir stres sahibi festivalzedeler arasındaydık. Uzun bir kuyruk sonrasında biramızı aldığımızda artık eğlenecek enerjimiz kalmamıştı. Tuvalete uğrayıp, çadıra geçelim dinlenelim bari yarın daha güzel geçsin dedik ama pek mümkün görünmüyor. Tuvaletlerin önünde upuzun bir sıra bizleri bekliyor, tuvaletler leş, su akmıyor, ışık yok ve ortalık çamur gölü…

PS10 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

IMG 2917 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Ertesi sabah saat 08:00’da çadırımızın tepesinde cayır cayır yakan güneşin etkisi ile mecburen uyandık. Doğrudan sahile inelim bir şemsiye bir şezlong bir şey bulalım da keyfimiz yerine gelsin dedik. Maalesef şemsiye sayısı o kadar azdı ki sabah 08:30’da biz yer bulamadığımız gibi birçok insan çoktan güneşin altında kalmıştı. Neyse kahvaltı yapalım kendimize gelelim dedik, cidden abartı bir sıra vardı. Dandik kahvaltı tabağına 20 TL gibi bir rakam istiyorlardı, gözleme ise dışarda yediklerimin dörtte biri boyutunda ve dondurulmuş bir ürün olmasına rağmen 10 TL. En azından sıcak bir şeyler yemiş olalım diye gözleme sırasına Arzu’yu bırakıp jeton sırasına girdim ama sıra bitecek gibi değil tek gişe çalışıyor. Beklerken bir kişi gelip nakit sırası açıyorum sıradan gelin dedi, çok az kişi yönelince ben de karttaki parayı nasılsa bitireceğiz bari sıra beklememiş olurum diye hızlı bir şekilde jetonları aldım. İnsanlara daha hızlı hizmeti sözü verilen uygulama daha ilk gününden patladı anlayacağınız. Karnımızı doyuramayacak kadar küçük olan gözlemeleri tükettikten sonra festivalin tek gölge alanı olan bölgede sandalyelerimizi kurup kitap okumaya başladık. Hiçbir etkinlik olmadığı için tüm insanlar kendini buraya atmıştı, saate bakıyorum 10 bile olmamış bu şekilde akşam olmaz derken arkadaşlarımız Başak ve Rahman’ı (700binkm) gördük. Onlar vasıtasıyla Hazar ve Tuna (gezginkafalar) ile tanıştık. Muhabbet sohbet derken biraz vakit geçmeye başladı. Gün içerisinde çadırdan bir şeyler almak için çadırımıza gittik, Arzu iki dk çadıra girdi ve kan ter içinde çıktı, tüm gün kavurucu güneş altında kalan çadıra girmek artık mümkün olmuyordu.

PS9 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

PS16 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

PS14 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

PS15 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Arkadaşlarımız sayesinde akşama kadar oyalandık, akşam konser saati gelince de sahildeki ana sahneyi uzaktan görecek bir konuma yerleştik. Biz yerleşmeye çalışırken sahnede Luxus vardı, yaklaşık 10 yıl önce canlı izleme şansı bulduğumuz bu grubu çok severiz, yine çok eğlendirici bir performans sergilediler. Sonrasında bizim bu sene  keşfettiğimiz resmen sahne şovunun hakkını veren, eğlenmeyi  ve eğlendirmeyi bilen Necati ve Saykolar sahne aldı. Kurtalan Ekspres’i sahneye çıktığı anda biz iki arkadaşımızla buluşup başını kaçırdık ancak sonradan dinlediğimiz kadarıyla bile müzik ziyafetiydi, kuruluşundan bugüne kadar içinde olan Ahmet Güvenç konuşmasıyla, duruşuyla gerçek sanatçı nasıl olunuru gösterdi. Sonrasında bizim müziğinden bir şey anlamadığımız ve festivale yakıştıramadığımız Emir Can İğrek sahne aldı ki biz bu sırada temel ihtiyaçlarımızı gördük. Müzik ziyafeti o kadar harika ki bir saniyesini bile kaçırmak istemiyorsunuz. Bizim için kısa bir aradan sonra sahnede devleşerek, yaptığı danslarla kan ter içinde kalıp, sahnenin hakkını veren Melek Mosso’yu hayran hayran izledik. Ardından daha sakin bir performansla Manuş Baba çıktı. Gecenin son, bizim gibi şarkıları ile büyümüş olan bir topluluğu coşturmak üzere Haluk Levent sahnedeydi, acaba yaşlanmış mı derken bir baktık sahneden atlıyor herkesi kucaklıyor, selfieler storyler havada uçuşuyor bir anda sahneye zıplıyor bizi koparıyor. Anlayacağınız harika bir gece ile günü sonlandırırken etrafımıza bakınmaya başladık ki her taraf plastik çöp dolu, kimse yediğini içtiğini toplamadan dağılıp gitmiş. Önce kendi çöplerimizi sonrada yolumuz üzerinde toplayabildiklerimizi alarak konteynera atıp çadırımıza geçtik.

PS17 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

IMG 2966 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Bu sabah alarmı saat  07:00’a kurmuştum, gözlerimi açamıyordum ama bir şekilde kalkıp sahile gitmeliydim 😊. Arzu hazırlanırken ben yüzümü bile yıkamadan gittiğim sahilde bir de ne göreyim herkesi ikişer üçer şemsiye kapmış, birkaç kişi ile kavga gürültü bir şemsiye buldum iki şezlong çektim ve gergin bir şekilde devam eden şemsiye savaşlarını izlemeye başladım. Arzu gelince nöbeti ona teslim edip, kahvaltılık bir şeyler almaya gittim. Bugün simit gelmiş, ohh be karnımız doydu en azından derken 1 simit = 1J yani 5 TL yazısı gördüm ve tekrar  gözlemeye yöneldim, yine aç kaldık anlayacağınız ☹ . Yolda milletin şarj karavanının önünde sıra olduğunu gördüm, ücretlerine bakmak aklıma gelmedi açıkçası, bilen birileri yorum kısmına yazarsa sevinirim. Biz elektrik işimizi güneş enerjili şarj sistemi ile çözdük. Amerika’dan getirttiğimiz bu ürünü her kampa gidişimizde yanımızda taşırız ancak hiç bu kadar kullanmamıştık desem yeridir 😊. Gün içinde biraz kahve keyfi yaparak kitap okuyarak vakit geçirdik. Belirtmeden geçemeyeceğim, kahve bölümü fiyat konusunda en düzgün çalışan bölümlerden biriydi. Kahveler 7-8 TL skalasında yer alıyordu ki Starbucks kültürünü iyice özümsemiş insanlar olarak bu fiyatları kabullenmiş durumdayız. Gün içinde tuvalet kullanmak için karavanlara geçtim. Ancak vidanjör  gelmiş hepsi kapalıydı, temizlenenleri açın bari dememize rağmen, yok kablosu ucu ucunaymış, vidanjör işini bitirene kadar açamazlarmış, ellerinden bir şey gelmezmişler içinde 5 dkya açılıyor yalanları ile 40 dk tuvalet sırası bekledik ve hiç güneşlenmeden omuzlarımda ikinci dereceden yanık olmuşum. Çok yanıyorum bir duş alayım dedim sadece 4 tane suyu akan duşun başında(2 tanesi damla damla) yüzlerce insan sıra olmuştu. 2dk’lık soğuk su ile duş alabilmek adına uzun bir kuyruğu ve daha gün içindeki bir sürü rezilliği atlatıp akşam ettik.

IMG 2975 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

 

IMG 2963 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Sena Şener’in neşeli sesi ile başladık konserlere, düne göre daha kalabalık ve gürültülü maalesef. Sonrasında çıkan Yüzyüzeyken Konuşuruz performansı sırasında yer değiştirmekle meşguldük. Biz yerimizi aldığımızda sahneyi Ezhel aldı ve kalabalık çılgına döndü, Ezhel sahnede millet kumsalda deliye dönmüştü resmen. Biz şarkılarını çok bilmesek de herkes ezbere söylüyordu, gözlemimle yeni Ceza olmuş bu adam dedim 😊. Sonra Arzu’nun çok sevdiği Cem Adrian çıktı ve bize daha çok hitap eden şarkılarını söylerken, bir anda Ezhel’in Geceler şarkısını söylemeye başladı, sahneye Ezhel attı kendini ve düete başladılar, kalabalık yine çılgına döndü derken yılların cool’u Teoman geldi ve bizim kelimesi kelimesine ezberlediğimiz tüm şarkılarını söyledi, bizi mest etti ve gitti 😊. Sonrasında yine tüm alan çöp, onları topla, tuvalet sırası bekle çadıra geç uyu.

PS8 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

PS6 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Akşamdan karar almıştık sabah kalkar kalkmaz çadırı toplayıp eve gidiyoruz. Festival ile ev arası motosikletle max 1 saat, eşyaları bırakıp, duş alıp, dinlenip akşam konserlere yetişeceğiz. Sabah güneşin kavurucu sıcağı ile uyandık, çadırın içinde 30 dk’da kan ter içinde kalarak eşyalarımızı topladık ve çıktık. Eve girmemizle yorgunluğumuzu hissetmemiz bir oldu, duş alıp karnımı doyurmamla kendimi yatağa attım ve yaklaşık dört saat kesintisiz uyumuşum. Tekrar hazırlanıp motosiklet ile festival alanına geçtik ki can sıkıcı bir otopark girişi ile karşılaştık, araçta tek kişi olacakmış Jandarma emriymiş. OK, güzel de motosiklet kıyafetlerimiz bir kişinin motosikleti kullanırken taşıyabileceği kadar değil ve çantalarımız da dolu dememize rağmen elimizden bir şey gelmez dediler. Bir şekilde güvenli olmayan sürüş yöntemleri ile elimde kaskla falan ilerliyorum 50m ileride durdurup çantalara bakacağız dediler. Tepem attım elim kolum dolu, motosiklet kıyafetleri içinde tepede güneşin sıcağı ile kan ter içinde kalmışım. Neden 50m geride zaten durdurulmuşken yapmıyorsunuz, tek seferde ikisini de aradan çıkarsanız dememe rağmen elimizden bir şey gelmez dediler. Aslında festivalin özeti bu diyebiliriz, herkes görevli ama kimsenin sorumluluk alabilecek yetkisi yok. Güvenlik kontrolünden geçerek alana girdik, Alperen ve Gizem de (@yolumuzunustu) oradalarmış onlarla tanışıp sohbet etme imkanı bulduk. Onlar erken ayrıldılar, biz de konser alanına geçtik.

IMG 3047 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

PS12 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Sattas ile keyifli bir akşam başladı, peşinden Can Gox anonsu yaptılar, arkada Can Gox ismi var ancak sahneye Eda Baba çıktı, bizim kendisini çok seven bir arkadaşımız bahsetmişti Eda Baba’dan biz de çok sevdik açıkçası 😊 Bu arada hiçbir konser zamanında başlamıyor ona alıştık da saat 19:55’te çıkması gereken Can Gox 22:50 gibi çıktı, acayip sesi ile bizi büyüledi. Peşinden gelen bizim çok zevk alamadığımız Gazapizm oldu. Tamam artık Oğuzhan geliyor derken Feridun Düzağaç çıktı ve ilk şarkı sonrası Oğuzhan’a sırasını verdiği için teşekkür etti ve bizim bildiğimiz tonlarda okumaya devam etti. Saat oldu 01:45 Oğuzhan Uğur çıktı çıkıyor, 2 dk, saniyeler derken 15-20 dk geçti. Oğuzhan ağırlıklı Ankara havaları ile bir düğündeymişçesine eğlendirdi bizi ve 03:00’da ne olduğunu anlayamadığımız bu etkinlik bizim için sona erdi.

IMG 3364 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

PS3 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Gözlemlerimiz : Adı GEZGİNfest olsa da katılanların %2-3’ü gezgin kafasında insanlar, geri kalan libidosu yüksek gençler sorumsuzca eğlenmenin peşindeler. Biz paso içerde yemeye çalıştık, ancak millet gayet dışarda karnını doyurmuş, bundan sonra kimse bu tarz bir festivalde önce düşük rakamlarla fiyat açıklayıp sonrasında kafasına göre değiştirip elimizden bir şey gelmez demesin. Temizlik, konusunda para kazanmadıkları için en düşük ilgiyi bu alan göstermişler ve festival alanında bir tane düzgün akan çeşme yoktu. Sıcağın altında kavrulan insanlar 2 TL’ye su alarak serinlemeye çalıştı.  Konaklama konusunda bir daha hayatta çadır seçeneği ile festivale katılmayız, gün içinde evimizde serin serin dinlenir akşam konserlere geliriz. Sözde görevlilerin çoğu eğlence peşindeydi, görev sorumluluk bilinci yoktu. Yemeklerin pahalı olduğundan zaten söz etmiştik, yetersizliği de söz konusuydu. Vegan arkadaşlarımız tamamen aç kaldılar, içeride vegan hamburger dışında yiyebilecekleri bir şey yoktu, 3 gün içeride kaldıklarını düşünürsek 9 öğün vegan hamburger bir seçenek olmaktan çıkıyor. Önerimiz çok basit bir makarna standı kurularak iki üç farklı makarna çeşidi haşlanıp, farklı soslar ile satılabilirdi. Sıcağın ortasında bir tane bile dondurma satan yer yoktu işin ilginci, olay sadece bira için hamburger yiyin ile sınırlı kalmıştı. Hayvanseverler yanlarında dostları ile gelmişlerdi alana, bizim gözlemlediğimiz kadarıyla kendi mama ve suları ile idare ettiler, ancak içeri kadar araçları ile girmişlerdi, aracı içeri alamayan arkadaşlar ne yaptılar bilemiyoruz. Engelli az sayıda insan gördük, ancak hiç onlara uygun bir alan göremedik. Tuvalete, ortak alanlara girişler hep merdivenliydi, rampa göremedim, kumsala girebilmeleri adına bir çalışma zaten yoktu. Gün içerisinde atölyeler yapılır diye planlanmış büyük ihtimalle, ancak güneşin altına dizilen bu etkinliklere hem sıcağın etkisi hem de duyuruların yetersizliğinden katılım olmadı ya da çok az oldu. Olan atölyeler de çok kısıtlı ekipman getirmişler, açılır açılmaz 5-10 arası olan kontenjanlarını doldurup, şu saatte gelin şeklinde geçiştirdiler diyebiliriz. Çok üzülerek belirtiyor ki , büyük umutlarla gittiğimiz festivalden, büyük hayal kırıklıkları ile döndük😔. Umarım yetkililer bu yazıyı görüp, eksikliklerini dikkate alabilirler…

ps2 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

PS13 - GEZGİN FEST 2018'DE NELER YAŞADIK ?

Yorum Yap

Yorum Yap