İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. ESKİŞEHİR’DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

ESKİŞEHİR’DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

ESKİŞEHİR’DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

Doğanın güzelliklerini içinde yaşayabileceğiniz, huzurla yapabileceğiniz, istediğiniz zaman serinleyebileceğiniz, balık tutmak isterseniz tutabileceğiniz ve kısacası ne desem az diye tabir edebileceğim bir yer Gürleyik Şelalesi. Çok az kişi tarafından bilinen, genelde yakın köylerden gelenlerin ziyaret ettiği bu güzel ve huzurlu yere nasıl gidilir, neler yapılır anlatayım o halde.

Biz 6 arkadaş olarak Haziran ayının ilk haftasında gittik ve 3 gece 4 gün buradan kaldık (her ne kadar dönmek istemesek de).

1. Gürleyik Şelalesine nasıl gidilir?

Gürleyik Şelalesi’ne özel aracınızla gitmek isterseniz Ankara-Eskişehir yolundan Mihallıçık ilçesi yoluna girmeniz gereklidir. Gürleyik Köyü Eskişehir’in Mihallıçık ilçesine bağlı bir köy. Gelelim  aracı olmayanlar için buraya nasıl gidileceğine. İster otostop ister Eskişehir Merkezden kalkan minibüslerle buraya ulaşabilirsiniz. Otostopla gitmeniz için az kişi olmanız daha iyi olacaktır, çünkü sık  sık araç geçen bir yer değil, özellikle de hafta içi. Biz Eskişehir otogardan minibüsle gitmeyi tercih ettik. 120 km’lik Eskişehir – Gürleyik köyüne minibüs ücreti aslında sizin pazarlığınıza kalmış 🙂 Biz 20 TL’den 12 TL’ye indirebildik. Otogardan minibüsün son saati olan 14.30’da bindik. Bindiğimiz minibüs köy minibüsü olduğundan dolayı köylülerin eşyaları ve bizim eşyalarımızla sığmakta biraz zorlansak da insanları yardımsever olduğu için herhangi bir sorun yaşamadık. Minibüs Mihallıçık ilçesinde 10 dakika mola veriyor. Biz de ilçe kıraathanesinde çay içerek soluklandık. Ayrıca söylemeliyim ki meyveleri çok güzel, biz de mevsimi olduğu için buradan karpuz aldık. İlçede market mevcuz buradan alışverişinizi yapabilirsiniz. Biz ne olur ne olmaz diyerek Eskişehir merkezde alışverişimizi yaptık. Ayrıca köyde de küçük bir köy bakkalı var. Moladan sonra 27 km’lik yolumuz daha kaldı. Yaklaşık 2.5 saat sonra Gürleyik Şelalesine vardık.

2. Gürleyik Şelalesi’nde kamp yapmak

IMG 5264 e1523110764681 768x1024 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

Buraya adım atar atmaz isteyeceğiniz ilk şey çadırı kurup kendinizi suyun serin sularına bırakmak olacaktır. Minibüsten indikten sonra çadır kuracağımız bir yer bulmaya koyulduk. Ormanın içinde olan şelale etrafında düzlük alan bulmak biraz sıkıntı olsa da suyun yanında güzel bir yer bulup yerleştik. Aslında burada giriş 2 TL ve kamp yapmak 10 TL civarında ücretler alınıyor fakat biz oradaki abiyle anlaşarak herhangi bir ücret ödemedik 🙂 Aracıyla gelenler için de 10 TL otopark  ücreti alınıyor. Çadırlarımızı kurar kurmaz ilk işimiz tabii ki de kendimizi Gürleyik’in gürül gürül akan serin suyuna bırakmak oldu. Özellikle suya girmek için buraya gelmek istiyorsanız yaz aylarını tercih etmelisiniz.

IMG 5237 e1523110052298 768x1024 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

Fotoğrafta görmüş olduğunuz havuzcuklar yukarıya doğru artıyor. Toplamda 5 adet havuzdan oluşuyor ve genelde en üstte bulunan havuzda yüzülüyor. Büyük olan havuzdaki en derin yerin 6 metre olduğu söyleniyor. Yüzme bilmiyorsanız dikkat etmeniz gerekebilir. Ayrıca şelale gibi aşağıya akan suyun kenarında durursanız bir alttaki havuza düşme riskiniz var – ben yaşadım 🙂 zayıf olduğum için su sürükledi ve alttaki havuza düşerken arkadaşım çekip kurtardı.

Ekstremi sevenler için ise suya atlanabilecek yerler de var, biraz tırmanarak havuza atlayabiliyorsunuz, tabii derin olan yeri bilmeden atlamamanızı tavsiye ederim. 

IMG 8751 1 1024x768 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

Konaklamamızın ilk günü havanın güzel olmasından dolayı su çok güzeldi. İkinci gün de havuza gireriz umuduyla uyandığımızda gece yağan sağanak yağmur sonucunda su bulanıklaşmış, girilmeyecek hale gelmişti. O kadar çok yağmur yağmıştı ki fotoğrafta gördüğünüz köprüye kadar su yükselmişti. 

IMG 5316 1024x768 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

Bu da suyun yağmur yağdıktan sonraki hali 🙂 

7cecff85 622f 449f 92d8 f2c6aa549254 1024x768 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

Sabah çadırınızı açtığınızda gürül gürül akan suyun görüntüsünün insana ne kadar huzur verdiğini söylememe gerek bile yok. Bu güzel görüntüye karşı kahvaltı yapmak da pahabiçilemez. Suyun etrafında bir çok masa bulunuyor. Odun teminini de ormanlık alan olduğu için rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

IMG 5238 1024x768 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

Bu fotoğrafı gördüğünüzde oltanızı alıp balık tutasınız geliyorsa evet burası tam sizlik bir yer. Balık tutmak yasak değil. Tabii buraya gelen günübirlikçilerin balıkları beslemesinden dolayı oltaya zor gelseler de tutmak imkansız değil ama biraz vakit ayırmanız gerekli. Biz 6 arkadaş köprüye dizilip balık tutmaya koyulmuştuk ve akşam yemeğimizi çıkarmıştık. 

3. Gürleyik Köyü’nde neler yapılır?

3. günümüzü yağmurun yağması ve suya girememizden dolayı köyü gezmeye ayırdık ve akan suyun kaynağını keşfetmeye doğru yola koyulduk. Gürleyik Köyü kamp alanına yaklaşık 300 metre uzaklıkta. Eğer buraya Haziran ayında gelirseniz dut ve kiraz yemeye doyamayacaksınız. Bütün yol dut ve kiraz ağaçlarıyla dolu.

IMG 5325 e1523109978258 300x225 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ IMG 5322 300x225 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

 

 

 

 

 

 

IMG 5318 e1524321411110 768x1024 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

Köyü gezdiğimizde dikkatimizi çeken ilk şey köyün ne kadar eski zamanlara dayandığıydı. Eskiden daha kalabalık olan Gürleyik köyünde şimdilerde yaşayan kişi sayısı kışın 50 civarında oluyormuş. Geneli yaşlı nüfus 🙂 Köyün merkezinde bulunan marketin yanında aynı zamanda restorant da bulunuyor. Eğer yemeğinizi kendiniz temin ediyorsanız buraya geldiğinizde yemyeşil manzaraya karşı bir şeyler yiyebilirsiniz. Biz yemeklerimizi kendimiz  yaptığımız için soluklanma niyetine manzaraya karşı çayımızı yudumladık.

IMG 5389 e1523109785225 768x1024 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

Gürleyik Köyü’nden sonra sola saparak ayrı bir köye gidiliyor. Bu yolu takip ederek 1 kilometrelik doğa yürüyüşünün ardından şelalenin kaynağına ulaşabiliyorsunuz. Burada kamp alanındaki gibi yüzülecek yerler yok.  Ama fotoğraf meraklıları için muhteşem manzaralar var diyebilirim. 

IMG 5439 1024x768 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

IMG 5458 1024x648 - ESKİŞEHİR'DE SAKLANMIŞ CENNET; GÜRLEYİK ŞELALESİ

Bu tatlış köye ister Ankara’ya gittiğinizde ister Eskişehir’e gittiğinizde uğramadan dönmemenizi tavsiye ederim. Özellikte dut mevsimde gitmenizi de öneririm. Benim bilgilendirmelerim bu kadar, hafta sonu planınızı değiştirebildiysem ne mutlu bana 🙂

Yolunuz doğa olsun!

Gürleyik Şelalesi’nin Artıları Nelerdir?

1. Su kaynağı bulunması

2. Yakacak odun bulunması

3. Tuvalet bulunması

4. Market bulunması

5. Ulaşım kolaylığı

Gürleyik Şelalesi’nin Eksileri Nelerdir?

1. Ücretli olması (benim içi eksi bir yön çünkü tapulu bir alan değil)

2. Yabani hayvan bulunması (domuz – çakal vb. )

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ben iki kere gittim bir 2 srne önce bide bu ay temmuzda çok güzeldi ben tavsiye ederim bu arada iki kere gittimizdede paralı değildi otopark sadece arkadaşlar yaralandımda