İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Efes’in Gölgesinde Kalanlar: Meryem Ana Evi ve Yedi Uyuyanlar Mağarası

Efes’in Gölgesinde Kalanlar: Meryem Ana Evi ve Yedi Uyuyanlar Mağarası

Efes’in Gölgesinde Kalanlar: Meryem Ana Evi ve Yedi Uyuyanlar Mağarası

Çoğumuz Efes Antik Kenti’ni biliriz.  Bu büyük antik kent Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Peki Efes’in çevresinde de mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler olduğunu biliyormuydunuz ? Efes’e yakın ama biraz daha ormanların saklı köşelerinde kalmış Meryem Ana Evi’nden ve belki de tabelasını görüp yolunuzu oraya yönlendirmediğiniz Yedi Uyuyanlar Mağarası’ndan bahsedeceğim.

IMG 20180808 WA0053 1024x576 - Efes'in Gölgesinde Kalanlar: Meryem Ana Evi ve Yedi Uyuyanlar Mağarası

MERYEM ANA EVİ

Meryem Ana Evi özellikle Ortadoks turistler ve vatandaşlar için çok önemli bir yer. İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bu yerin girişinde etkileyici bir Meryem Ana heykeli yer alıyor. Giriş ücreti 5 TL. 

Hediyelik eşya satan yerleri geçtikten sonra sizi böyle bir vaftiz havuzu karşılıyor. Tahminimce burası önceden su doluymuş.

IMG 20180808 WA0060 1024x576 - Efes'in Gölgesinde Kalanlar: Meryem Ana Evi ve Yedi Uyuyanlar Mağarası

Eve yaklaşırken bebek İsa’ya dair heykeller görerek ilerliyorsunuz. Dini açıdan kutsal bir yer olarak kabul edildiği için içeride sessizlik ve saygı yoğun olarak hissediliyor.

Hz. Meryem’in ölene kadar bu evde yaşadığı rivayet ediliyor. Bu yüzden şu an burası Hristiyanlar için bir hac yeri. Bu ev şu an kilise olarak kullanılıyor. İnsanlar burada dua ediyor ve ilahiler dinliyor. İçeride fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Evin yanında şapel bulunuyor. 

Kiliseye bağışta bulunmak ve dilek dilemek istiyorsanız mum alıp şapelin çıkışında yer alan bölümde yakabiliyorsunuz. Dilekler için sadece mum değil aynı zamanda kocaman bir duvar bulunuyor! Dilek duvarında bir sürü kağıt ve peçetelere yazılmış dilekler çok hoş bir görüntü oluşturmuş.

Bu tarz şekillerin bulunduğu yoldan geçiyorsunuz ve Meryem Ana Kaynak Suyu’ndan suyunuzu doldurarak Meryem Ana Evi gezisini noktalıyorsunuz. Dönüş yolunda yer alan Yedi Uyuyanlar’a gideceğiz şimdi.

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASI

Aslında bu mağaradan Türkiye’de üç tane olmak üzere dünyada 33 tane var ve Efes’te yer alan mağara da bunlardan biri. Fakat efsane çoğu için benzer. 7 Hristiyan gencin zulümden kaçıp 200 sene boyunca burada uyuması.

Mağarada gençlerin uyuduğuna inanılan oyuklar ve fotoğraftaki girilmesi yasak kilise bölgesi  yer alıyor. Eğer biraz daha yukarılara tırmanırsanız yine bir sürü oyuk, mezarlar ve diğer kiliseye dair yıkıntılar görüyorsunuz.

Buranın girişinde Asker’in Yeri isimli bir lokanta yer alıyor. Gözlemeleri çok lezzetli ve ben gittiğim zaman fiyatı 10 TL civarındaydı. Önerilir. 🙂

Efes Antik Kenti gezisiyle Selçuk gezinizi bitmiş saymayın diye bu iki güzel yeri de tanıtmak istedim. İyi gezmeler! 🙂

Yorum Yap

Yorum Yap