İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Dünyanın en büyük mağarası: Son Doong

BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Vietnam’da keşfedilen bir mağara şimdiye kadar dünya üzerinde keşfedilmiş olan tüm mağaralardan farklı ve büyüleyici bir yapıya sahip.

vietnamda obur dunya ismi verilen muazzam bir magara kesfedildi0 1024x640 1024x640 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

1991 yılında bir çiftçi, Vietnam’daki Phon Nha-Ke Bang Milli Parkı’nda daha önce keşfedilmemiş bir mağara olduğunu fark etmiştir. Mağaranın girişinden garip bir su sesi geldiğini duyan çiftçi, bu gürültüden korkar ve mağaranın içine girmekten vazgeçer. Vietnamlılar bu mağaraya “Son Doong” adını verirler ancak hiçbiri mağarayı keşfetmeye cesaret edemez.

20151012144330 1 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Bilim adamı Howard Limbert’in önderliğinde bir grup, 2009 yılında bu mağarayı keşfetmeye karar verir ve en sonunda 5 km uzunluğunda,150 metre genişliğinde bu mağarayla karşılaşır.

vietnamda obur dunya ismi verilen muazzam bir magara kesfedildi9 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Mağara adeta başka bir dünyanın kapılarını açıyor.

cave 7 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Keşif sonunda,Son Doong dünyanın en büyük mağarası ilan edildi.

magara9 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Son Doong mağarası;endemik bir bitki örtüsüne,hayvan türlerine,göllere ve hatta bulutlara sahip. Bu mağaranın içine girebilmek için bir halat yardımıyla 80 metre aşağı inmek gerekiyor.

o 111516683 facebook 1024x512 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Mağaranın içinde nispeten hızlı akan bir nehir bile var. Bu mağarada zümrüt yeşili renginde göller ve plajlar görebilirsiniz.

5267 2 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Mağara değerli fosil kalıntılarına ve sarkıtlara da ev sahipliği yapıyor. Kayıtlara göre mağaranın içinde 70 metreden uzun dikitler var. Mağara üç metre büyüklüğünde ağaçlardan oluşan bir ormana, maymun, kuş ve yarasa gibi farklı türlerden hayvanlara da ev sahipliği yapıyor.

vietnamda obur dunya ismi verilen muazzam bir magara kesfedildi 1024x637 1024x637 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Mağaranın kendine özgü bir iklim çeşidi de var. Bulutlar dış dünya ile mağara arasında belirgin bir sıcaklık farkı oluşturuyor. Mağara o kadar büyük ki içerisinde Boeing 747 uçağı bile uçurabilirsiniz. Yapılan hesaplamalara göre, mağaranın içine 40 katlı bir gökdeleni dahi sığdırmak mümkün.

phong nha ke hang en cave 1024x683 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Bu mağaralar sisteminin toplam 139 km uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor. Ancak tamamı henüz keşfedilebilmiş değil. Şimdilik sadece 9 km’lik bir kısmı keşfedilebilmiş. Mağaranın 2.5 milyon yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor. İdeal koşullarda bu yolculuk takriben 6 saat sürüyor.

Ryan Deboodt 3 1024x682 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Son Doong mağarası, Rao Thuong Nehri’nin kireç taşlarını aşındırarak Annamite Dağları’nın altında devasa bir tünel oluşturması sonucu ortaya çıkıyor. Mağaranın tam adı “Hang Son Doong” ve bu yerel dilde “Dağ Nehri Mağarası” anlamına geliyor.

09 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Mağaraları ziyaret için 5-7 günlük turlar düzenleniyor.

Cave Hang Son Doong 1024x613 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

3000 dolar tutarındaki bu turlarda mağara içinde kurmak, ortamı teneffüs etmek mümkün.

199398 - BAŞKA BİR DÜNYA BULUNDU;VİETNAMDA SON DOONG MAĞARASI

Yorum Yap

Yorum Yap