İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. CENEVİZLİLERDEN MİRAS;KAPANCA LİMANI(KOYU)

CENEVİZLİLERDEN MİRAS;KAPANCA LİMANI(KOYU)

CENEVİZLİLERDEN MİRAS;KAPANCA LİMANI(KOYU)

Büyük şehirde yaşamın stresini kolayca atabileceğiniz şehirlerden biridir Bursa. Çünkü şehre çok yakın mesafede olmasına rağmen, şehrin keşmekeşinden çok farklı huzurlu ortamları içinde barındırır. Uludağ ,Zeyniler Köyü, Gölyazı, Cumalıkızık ve daha birçok yer ama bu yazıda Kapanca Limanından bahsedeceğim.

IMG 20190101 WA0038 1024x768 - CENEVİZLİLERDEN MİRAS;KAPANCA LİMANI(KOYU)
  •  Kapanca… Diğer bir adıyla ‘Germenic’
  • Opolis … Tarihin ticaret sırlarını derinliklerinde saklayan Kapanca Antik Limanı, bugün doğayla buluşmak isteyenlerin eşsiz rotasıdır. Yeşil bir bitki örtüsünün üzerinde yükselen bir medeniyete sahip Mudanya’ nın huzur limanı Kapanca, dünden bugüne içinde bulundurduğu güzelliklerle selamlıyor ziyaretçilerini. Antik Liman, Mudanya’nın batısındaki Tirilye Mahallesi ile Eşkel arasında yer alan liman kalıntılarının bulunduğu bir alanı kapsıyor. Antik çağda Bitinya toprakları içindeki liman, o dönemden itibaren Roma, Bizans ve Osmanlı zamanlarında da kullanıldı. Antik çağlarda Cenevizlilerin yöresel ürün ve tuz sevkiyatı için kullandığı bilinen limandır. Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar İstanbul ile Bursa arasındaki ulaşımın sağlanmasında bir bağlantı noktasıydı. Bursa Ovası ve çevresinde yetişen ürünler İstanbul’a ve diğer kentlere gemilerle Kapanca’dan gönderiliyordu. Ticaret sırlarını masmavi bir gökyüzünün altındaki derinliklere saklayan Kapanca, bugün tüm güzelliğiyle doğaseverleri kucaklıyor. Antik liman ile ilgili araştırmalar ise 1911 yılında Jon Sölch, Plinius ve Corsten gibi arkeolog ve bilim adamları tarafından yapılmıştır. Eski çağlarda Kapanca Liman’ından Nilüfer’e uzanan antik bir kervan yolundan söz ediliyor. Kapanca’nın hemen diğer yüzünde Ketendere olarak bilinen akarsu da yıllarca bu tarihe tanıklık etmiştir. Derenin denizle buluştuğu kesimde, küçük gemi ve kayıklar, rüzgarlı havalarda dalgalardan ve denizin şiddetinden korunmak için bu doğal limana sığınmıştır.
IMG 20190101 WA0031 1024x768 - CENEVİZLİLERDEN MİRAS;KAPANCA LİMANI(KOYU)
  •  Bunlar tarihçesiydi peki nasıl gidilir ve ne maksatla gidilmeli?
  •      Öncelikle  Mudanya oradan da Tirilye’ ye ulaşmalısınız. Gerek minibüs gerek ise otobüs gibi birçok ulaşım aracı var. Benim tavsiyem vaktiniz varsa Tirilye’ den trekking parkurunu izleyip, 7 km boyunca zeytin ağaçları içindeki yolu takip edip, varmanız ardından eşsiz manzara karşısında yapabilirsiniz. Yanınızda büyük çöp torbası alırsanız da iyi olur malesef duyarsız insanların bıraktığı çöpler oluyor. Azda olsa doğanın temizlenmesine bir katkınız olabilir . Yolunuz açık olsun. 
IMG 20190101 WA0030 768x1024 - CENEVİZLİLERDEN MİRAS;KAPANCA LİMANI(KOYU)

kapanca2 768x1024 - CENEVİZLİLERDEN MİRAS;KAPANCA LİMANI(KOYU)
IMG 20190101 WA0029 768x1024 - CENEVİZLİLERDEN MİRAS;KAPANCA LİMANI(KOYU)
IMG 20190101 WA0028 768x1024 - CENEVİZLİLERDEN MİRAS;KAPANCA LİMANI(KOYU)

Kapancanın tarihçesi alıntıdır;mudanyabelediyesi.com)

Yorum Yap

Yorum Yap