1. Ana Sayfa
  2. Avrupa
  3. Berlin’de ulaşımın püf noktaları, Berlin gezi rehberi
Trendlerdeki Yazı

Berlin’de ulaşımın püf noktaları, Berlin gezi rehberi

Berlin’de ulaşımın püf noktaları, Berlin gezi rehberi

Almanya’nın başkenti ’de ulaşım ağı oldukça gelişmiş. Tren , tramvay, otobüs ağları şehrin her yerine uzanıyor. denilince akla ilk gelen bilet fiyatları olacaktır.

Burada yapılması gereken, eğer şehri baştan başa keşfetmek istiyorsanız aynı zamanda vaktiniz kısıtlıysa günlük bilet almanız akıllıca olacaktır.

2018 nisan ayında günlük biletler ; 7.70€ tutarındadır. Bu günlük bileti saat kaçta alırsanız alın bir sonraki gün saat 15:00’a kadar geçerli olacaktır. Tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir.

Unutulmaması gerek konu ise; bileti alıp seyahate başlamadan önce mutlaka biletinizi bir defaya mahsus cihazlardan okutmanız – damgalatmanız gerekmektedir. Bu cihazlar tüm toplu taşıma duraklarında veya içerisinde mevcuttur.

Biletleri kredi kartı veya nakitinizle kolaylıkla alabilirsiniz.

Sizlere Berlin’de oldukça kolaylık sağlayacak bir de uygulama tavsiyemiz var.

Ekran Resmi 2018 04 19 23.55.38 - Berlin'de ulaşımın püf noktaları, Berlin gezi rehberi

iOS cihazlarınız için buradan ,

Android cihazlarınız için buradan indirebilirsiniz.

 

Berlin’de 1 gün

Berlin’de yalnızca 1 (bir) gününüz varsa bu program tam size göre; tıklayın!

Keşfetmeniz gereken 10 önemli yer

1- Brandenburg Kapısı : Brandenburg Kapısı Almanya’nın Berlin şehrinin ana sembollerinden biridir. Hemen kuzeyinde Reichstag bulunur. Soğuk Savaş boyunca, Reichstag Batı Berlin’de, Brandenburger Kapısı Doğu Berlin’de bulunmuştur

2- Reichstag : Reichstag, Adolf Hitler’in Almanya’nın başına geçişine kadar Almanya Parlamentosu’nun toplandığı yerin ismidir. Bugün Almanya Parlamentosu yine aynı isimli binada, Berlin’de bulunmaktadır.

3- Berlin Duvarı – East Side Gallery : Berlin Duvarı, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin’de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvar.

4- Alexanderplatz : Alexanderplatz Berlin’in merkezinde bulunan bir meydan ve ulaşım merkezi. Meydan Mitte ilçesinde ve Spree nehri ile Berlin Katedrali’nin yakınlarındadır. Yerel halk arasında çoğunlukla kısaca Alex olarak adlandırılmaktadır.

5- Checkpoint Charlie : Checkpoint Charlie, bölünmüş Berlin’de Doğu-Batı geçiş noktası Helmstedt ve Dreilinden’den sonra 1961 senesinden 1990 senesine kadar üçüncü ittifak geçiş noktası olarak kullanılan geçiş kapısıdır.

6- Potsdamer Platz : Potsdamer Platz, Berlin’de bulunan bir kent meydanıdır. Meydan, Brandenburg Kapısı ile Reichstag’ın 1 km güneyinde ve Tiergarten Parkı’nın hemen yakınlarında yer almakta olup adını Potsdam şehrinden almaktadır.

7- Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı : Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı veya Holokost Anıtı Almanya’nın başkenti Berlin’de Holokost’da hayatlarını kaybetmiş Yahudilere adanmış bir anıt mezardır.

8- Berlin Katedrali : Berlin Katedrali, Berlin’de bulunan Protestan kilisesidir. Berlin Katedrali, içinde hiçbir zaman bir piskopos yaşamadığı için gerçek anlamda bir katedral değildir.

9- Berlin Zoolojik Bahçesi : Berlin Zoolojik Bahçesi Almanya’daki en eski ulusal hayvanat bahçesidir. 35 hektar alan kaplayan park 1844 yılında Berlin’de açılmıştır.

10- Berliner Fernsehturm : Fernsehturm, Berlin’in şehir merkezinde bir televizyon kulesidir. Alexanderplatz meydanına çok yakındır. Demokratik Almanya Cumhuriyeti yönetimi, 1965-1969 yılları arasında inşa edilen kulenin Berlin’in sembolü haline gelmesini amaçlamıştır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap